30. november je Dňom počítačovej bezpečnosti, ktorý by mal všetkým pripomenúť potrebu chrániť si svoje počítače a predovšetkým svoje citlivé údaje.
Od roku 1988, odkedy si pripomíname tento deň, sa podoby a formy ohrozenia počítačovej bezpečnosti zmenili. Pribudlo masívne rozšírenie a dostupnosť internetu, mobilný telefón je plnohodnotným počítačom, máme notebooky, tablety, dáta v cloudoch a rôzne informácie na sociálnych sieťach a podobne.Informačné technológie sú každodennou súčasťou nášho života, a preto je dôležité vedieť, na akom zariadení pracujeme a ako sme chránení pred nebezpečenstvom.
Komunikačným kanálom číslo 1 sa stávajú sociálne siete, hlavne u detí a mládeže. Odhaduje sa, že deti vo veku od 8 do 18 rokov trávia na sociálnych sieťach približne 45 hodín týždenne a 95 % mladých ľudí má inteligentný telefón.
Často však bez uváženia zverejňujú svoje fotografie, myšlienky, názory, miesto aktuálneho pobytu a iné osobné údaje, nemysliac na to, kto ich sleduje a že na opačnom konci nemusí sedieť chlapec alebo dievča s vekom a fotografiou, ktoré si udáva.
Podľa odborníkov, sa až 16 % tínedžerov spája na sociálnych sieťach s ľuďmi, ktorí v skutočnosti nie sú ich priatelia a osobne ich vôbec nepoznajú. Koľko takých ľudí máte vy?
Zdrojov a informácii o počítačovej resp. v súčasnosti skôr kybernetickej bezpečnosti je mnoho.
OZ Eduma učí cez zážitkové workshopy a tréningy kľúčových aktérov v oblasti vzdelávania, sociálnej práce a zamestnávania.
Ďalším z nich je projekt Bezpečnejšie v triede aj na internete, ktorý sa zameriava na tému kyberšikany a digitálnej bezpečnosti v školách. Vďaka podpore Fondu SK – NIC pomohol tento projekt vo forme videí, komiksu či vzdelávacej hry nielen učiteľom, ale hlavne deťom.
Nielen pre deti je k dispozícii aj zábavný seriál ovce.sk.
V minulých rokoch vznikli v našom regióne aj filmy o nebezpečných fenoménoch digitálnych technológií a virtuálneho sveta – Kto je ďalší? a V sieti. Odporúčame si ich pozrieť, ten prvý napríklad aj na Netflixe.
A to zďaleka nie je všetko!
Sme veľmi radi, že sme podporou všetkých vyššie spomínaných diel a projektov mohli prispieť k zvyšovaniu bezpečnosti virtuálneho Slovenska. A sme pripravení aj naďalej podporovať projekty, ktoré pomáhajú chrániť sa pred hrozbami internetu!
Kiežby každý pridal svoju ruku k dielu, alebo sa aspoň pohyboval po internete bezpečne!