Svetový deň vody nám každoročne v marci pripomína, že voda je tým najvzácnejším bohatstvom, akým naša planéta oplýva.
Je každodennou súčasťou nášho tela aj života. Počas dňa s ňou prichádzame do kontaktu veľmi často, v rôznych formách a množstvách.
Ale vedeli ste, že voda je tiež dôležitou súčasťou mnohých technologických procesov? Zamysleli ste sa, koľko vody sa spotrebuje na výrobu elektriny, tepla alebo ako funguje chladenie serverov pomocou vody?
Voda sa využíva v energetických zdrojoch s tepelnými obehmi na báze fosílnych, jadrových a obnoviteľných zdrojov energie. Hlavnou funkciou vody pri výrobe tepla a elektriny je prenos tepelnej energie v kvapalnej, prípadne parnej forme.
Využitie vody na výrobu elektriny
V roku 2022 Slovenské elektrárne dodali do siete až 94 % elektriny bez emisií CO2. Celým ich systémom cirkuluje chladiaca voda, z ktorej sa odparí aj značné množstvo. Pre predstavu, sú to viac ako tri olympijské bazény vody denne.
Využitie vody na tvorbu tepla
Ak bývate v paneláku alebo bytovke, s najväčšou pravdepodobnosťou ste napojení na centrálny zdroj tepla, ktorý dodáva teplo do domácností prostredníctvom horúcej vody.
Voda ako súčasť chladiacich systémov
Voda je aj súčasťou chladiacich systémov, ktoré využívajú niektoré dátové centrá. Jednou z metód na chladenie serverov je “Nepriamy freecooling”, ktorý používa vodu ako chladiace médium. Túto metódu využíva aj Google, ktorý prevádzkuje viacero dátových centier po celom svete. Napríklad v dátovom centre vo Fínskej Hamine využíva na chladenie studenú morskú vodu.
A ešte sa pozrime, koľko vody vie spotrebovať za jeden deň samotný človek.
1x spláchnutie sprchovanie umytie riadu pranie umytie rúk
3 – 10 l 30 – 60 l 7 – 20 l 30 – 90 l 2 – 3 l
Znižovanie používania vody pri používaní technológií nie je jednoduché. Naše vedomé šetrenie vodou pri bežnom živote konzumu a naše vedomé nákupné rozhodovanie zo zodpovedných zdrojov však môže mať veľký vplyv na spotrebu vody.
Pomôžeme tak nielen životnému prostrediu, ale aj našej peňaženke.